Meet the Staff

Fishponds Church of England Academy would be nothing without its fabulous staff, of which we are rightly proud:

Senior Leadership Team

Principal - Mrs Debbie Coker ( Safeguarding lead and overall responsibility for school)

Assistant Head - Miss Rebecca Goodman ( Curriculum and Assessment Lead)

Academy Business Manager - Mrs Helen Godfrey ( Finance, Health and Safety, Attendance)

 

Wider Leadership Team

SENCO Leader of Special needs - Miss Vicky Smith

Early Years Lead ( Nursery and Reception)- Mrs Carole Seddon

Y1/2 Lead - Miss Kate Burgess

Y3/4 Lead - Mrs Sian Fox-Gaven

Y5/6 Lead - Mr Adam Jones

Teachers and Areas of Responsibility

Nursery

  Ms. Claire Hawkins (Seahorse Teacher and School Council Lead)

Mrs Maria Long (TA)

Reception

Mrs Carole Seddon (Stickleback Teacher, Pupil Premium Lead)

Miss Saira Uddin (Minnows Teacher and Spelling and Phonics Lead, part of English Team)

Miss Kirsty Tanner (TA)

 

KS1

Year 1

Miss Kate Burgess (Butterfish Teacher)

Miss Emily Fitzgerald (Rainbowfish Teacher, More Able Lead, Maths team)

Miss Gemma Reddick (TA)

Mrs Eszter Nemeth (TA)

Miss Scarlett Fudge (TA)

Year 2

Mrs Elinor Watt ( Parrotfish Teacher and RE Lead)

Miss Hannah Whittaker (Parrotfish Teacher)

Miss Alice Sutherland ( Surgeonfish Teacher and PSHE and RSE Lead)

Miss Claire Mills (TA)

KS2

Year 3

Miss Hannah Edwards (Blenny Teacher and Science Lead, Wellbeing Lead)

Mrs Sian Fox-Gaven (Mandarinfish Teacher, Behaviour Lead)

Mrs Julie Ann Ryan (TA)

Mrs Barbara Durbin ( TA)

Year 4

Mrs Emilie Maffucci (Tilapia Fish Teacher, part of Maths Team )

Ms Gillian Harper-Bill (Firefish Teacher, DT Lead)

Mrs Rachel Sadler (Firefish Teacher)

Miss Kate Maddocks (TA)

Year 5

Miss Pippa Knowles (Marlin Teacher and Digital Lead, Designated Teacher for Children in care)

Mr Adam Jones (Salmon Teacher and English Lead)

Miss Deion Smith (TA)

Year 6

Miss Kathryn Fitch( Sunfish Teacher and PE Lead)

Miss Cherith Scott (Manta-Ray Fish Teacher, Writing Lead and part of English Team)

Mrs Elaine Seretny (TA)

Other Staff

Miss Sally Adams - Music and Art PPA

Mrs Elenid Richards  - Catch up Teacher

Miss Amie Gomes (HLTA)

Mr Bradley Simons - Sports Coach ( Premier Sport)

Ms Michelle Cahill- Family Link worker and Deputy DSL.

Mr Tanzil Gibbons - Academic Mentor

Ms Clare Cole - Academic Mentor

SEND TAs

Ms Kay Dwyer

Miss Lianne Curtis

Mrs Rachel Gatica

Mr Morgan Price

Mrs Anjum Siddiqui

Miss Ellison Tranter

Miss Heather Boocock

Mrs Rubia Qureshi

Miss Hannah Griggs

Miss Kwitu Mlangwa

Miss Jenna Newland

Miss Vicky Walsh

Reading Assistants

Ms Dana Kurhajcova

Mrs Anne Holland

Miss Scarlett Fudge

Mrs Caroline Galvin

Office

Mrs Sabrina Edwards

Mrs Lisa Billsberry

Mrs Sandra Hyde

Mrs Sue Harvey (Attendance Officer)

Site Manager

Mr Justin Brown